Hány éves kortól vigyük a gyermeket fogorvoshoz?

Hány éves kortól vigyük a gyermeket fogorvoshoz?

Jobb később, mint soha. Tartja  a mondás. Ám ez a fogorvosnál tett látogatásra egyáltalán nem igaz. A rendszeres kontrollvizsgálatot soha nem lehet elég korán kezdeni. Tévhit, hogy csak iskoláskorban szükséges a rendszeres fogászati kontroll. Ugyanis már a tejfogak megjelenésekor érdemes látogatást tenni a szakembernél. Ez megalapozhatja a fogaink hosszútávú egészségét, szépségét.

A tejfogak életünk legelső fogai. Csecsemőkorban és kisgyermekkorban bújnak ki és ezek általában kisebbek, fehérebbek és keskenyebbek, mint a maradó fogak.

A tejfogak száma 20.

Ezek felépítése hasonlít a maradó fogakhoz, de a zománc réteg kissé vékonyabb a tejfogak esetében, a fogbél viszont tágabb. Életünk első fogai ugyanúgy képesek érezni, sőt fájni is, de ami a legrosszabb, a fogszuvasodás sokkal gyorsabban és mélyebbre képes terjedni a tejfogak esetében.

A rendszeres és időben elkezdett fogorvosi látogatások komoly bajokat előzhetnek meg.

A tejfogak leggyakrabban 6 hónapos kortól 2,5 éves korig bújnak ki, majd 6 és 13 éves kor között váltódnak le a maradó fogakra.

A szakemberek azt javasolják, hogy az első tejfogak megjelenése után már érdemes elkezdni a kontrollvizsgálatokat, méghozzá évi két alkalommal. Így időben észrevehetőek és orvosolhatóak a problémák.

Ha időben felismerik a bajt, akkor megelőzhető a fájdalom, ami akár egy életreszóló traumát is jelenthetne a gyermeknek. Ugyanis a szuvas tejfog komoly és tartós fájdalmat képes okozni.

Az új, maradó fogak számára a tejfogak rendszeres kontrolljának köszönhetően biztosítható a szép, egészséges környezet.

A kezeletlen fogszuvasodás idővel az egész szervezetben kellemetlen tünetekkel, gyulladással járó változást idézhet elő.

A beteg, elhanyagolt tejfog hatással van a maradó fogakra is, mivel megzavarhatja a fogzománc érését és negatív irányba befolyásolhatja az új, leendő fogak színét, szerkezetét is. Nem mindegy tehát, hogy a maradó fogak milyen állapotban bújnak majd elő.

A fogorvos azonnal felismeri, ha baj van a tejfoggal. Ha rossz, azt kezelni kell. A tejfogak tartják a fogívben a helyet a maradó fognak. Ha idő előtt, túl korán veszti el a gyermek a tejfogat a fogszuvasodás miatt, akkor az új fog rendellenes helyzetben törhet elő.

A tejfogaknak nem csupán az evésben és a rágásban van szerepük, hanem a helyes beszédfejlődésben és kiejtésben is kulcsfontosságúak.

A gyermekkori fogszuvasodás, ha nem vesszük komolyan, felnőtt korban akár fogvesztéshez is vezethet.

Ezért rendkívül fontos az, hogy a gyermekeket minél kisebb korban, lehetőleg már a tejfogak megjelenésekor elvigyük a fogorvoshoz és ezt évente két alkalommal tegyük meg.

A gyermek szép mosolyának és a fogak egészségének hosszútávú megőrzésének 2 titka van.

  • Gyermekfogászati ellenőrzésre már egészen kicsi kortól, az első tejfog kibújásától el kell vinni a gyermeket. A tejfogak állapota ugyanis a maradó fogak állapotára is kihat.
  • Rendszeres és helyes fogmosás illetve szájhigiénia.

Ha a fogászati ellenőrzéseket időben elkezdjük és ezek rendszeresek maradnak, akkor nem traumaként éli majd meg a gyermek, hanem pozitív élménynek. Minél több jó élmény éri a gyermeket a fogorvosnál, annál együttműködőbb és bátrabb lesz a későbbiekben.

gyermekfogászat jelentősége, szerepe óriási. Rengeteg odafigyelést, türelmet és emberséges megközelítést igényel.

Mindenki tudja nagyon jól, hogy a fogászattal kapcsolatos negatív, rossz élmény egy egész életre kihathat. Éppen ezért rendkívül fontos az, hogy ne futószalagszerű ellátásban részesüljön a gyermek. A kedves, támogató környezet, a profi ellátás, a modern felszereltség, az emberséges hozzáállás, a játkosság egy egész életre meghatározó pozitív élményt adhat mindenki számára. Ez a szép mosoly, az egészséges fogak kulcsa.

Ne feledd! Ha az első tejfogak megjelenésétől félévente elviszed a gyermeket fogorvoshoz ellenőrzésre, azzal a felnőttkori, komolyabb beavatkozásokat és a rossz élményeket kerülheted el. A szép mosoly, az egészséges fogak kulcsa tehát a szülő kezében van. No és persze a gyermekfogászat szakemberének kezében is.

Szponzorált cikk

Facebook oldal: ITT >>>

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük